נוירופסיכולוגיה שיקומית

הנוירופסיכולוגיה השיקומית מתמקדת בעבודה עם אנשים אשר מתמודדים עם פגיעות מוחיות בעקבות מחלות (גידולים, אירועים מוחיים – 'שבץ', אפילפסיה וכ"ו), פגיעות נרכשות (תאונות דרכים, נפילות), או שינויים מולדים (שיתוק מוחין, תסמונת דאון). 
לעתים קרובות, בעקבות פגיעות מוחיות אנשים חווים שינויים וקשיים במגוון רחב של תפקודיים: גופניים, התנהגותיים, תפקודי חשיבה, ורגשות. לשינויים אלו עשויה להיות השפעה על תחומים רבים בחיים, ביניהם יחסים חברתיים ויחסים במשפחה, תפקוד בסביבות לימודיות וסביבות תעסוקתיות. האתגרים הרבים שאנשים עם פגיעות ומחלות מוחיות מתמודדים עימם, גורמים פעמים רבות לחוויה של "ללכת לאיבוד" ולהיות "בסרט אחר" ממה שעוברים אחרים בסביבה הקרובה. הטיפול מתמקד הן בעיבוד חוויית האבדן, הקושי והאתגר, ברכישת אסטרטגיות קוגניטיביות והתנהגותיות לצורך התנהלות יעילה יותר ביום-יום.

בנוסף, נוירופסיכולוגים שיקומיים עוסקים באבחון נוירופסיכולוגי מקיף לאחר פגיעה מוחית או כאשר יש חשש לפגיעה או לקות שאינה מאובחנת*. מטרת האבחון הנוירופסיכולוגי היא הערכה ממוקדת של  כוחות וקשיים קוגניטיביים, לימודיים, רגשיים ותעסוקתיים.  באבחון מוערכים תפקודים קוגניטיביים כמו: תפיסה, קשב וריכוז, זיכרון, שפה ותקשורת, תפקודים ניהוליים (תכנון, ארגון, פתרון בעיות),
מתבצעת הערכה רגשית, התנהגותית וחברתית וכן נבחנות מיומנויות לימודיות ותעסוקתיות. בעקבות ההערכות ניתנות המלצות לטיפול ולהתערבויות (רגשי, קוגניטיבי, הוראה מתקנת, אחר)
והמלצות לגבי יכולת ואופן השתלבות במסגרות תואמות גיל (לימודים, השמה תעסוקתית, פעילויות חברתיות). במידה ומדובר על אבחון נוירופסיכולוגי-דידקטי, המלצות להתאמות בבית ספר (עזרה פרטנית, מסגרת מותאמת, התאמות במבחנים).

* במסגרת הקליניקה מאבחנים נוירופסיכולוגים תחת הדרכתי.